روزی که تن کارگردان ایرانی بادیدن فیلم “نوح” لرزید

0
1661.jpg
مجید مجیدی می ‌گوید که وقتی فیلم نوح را تماشا می‌کردم واقعا بدنم می‌لرزید. واقعا این چه قرائتی از پیامبر خداست؟ به قدری سخیف، نگاه سطحی و مبتذل به این پدیده بزرگ شده بود که آدم تأسف می‌خورد .

ارائه نگاهی کاملا زمینی از رسولان الهی و تحریف تاریخ حقیقی انبیاء یکی ازاهداف پیش روی هالیوود است که سعی می شود در آن از پیامبران الهی چهره هایی ساخته شود که احتمال اشتباه برای آنها وجود دارد.

زیر سوال بردن عصمت پیامبران وعدم ارتباط رسولان الهی با خداوند از سوی “وحی ” از جمله مفاهیم مشترکی که  در بسیاری از فیلمهایی که در  هالیوود  درباره پیامبران ساخته شده  است به چشم می خورد.

هالیوود پیش از این فیلمهای حضرت موسی (ده فرمان)  و حضرت عیسی (ع)(آخرین وسوسه مسیح) را ساخته و در سرتاسر جهان به اکران درآورده بود.

فیلم کتاب آفرینش نیز  ساخته “جان هیوستون” درباره پیامبران است که زندگی حضرت آدم، حضرت حوا، حضرت نوح، حضرت لوط، حضرت ابراهیم، حضرت اسماعیل و حضرت اسحاق (علیهم السلام) را با قرائت”هالیوودی توراتی”نشان می دهد.

نگاهی که هالیوود در این فیلمها به پیامبران الهی دارد،  شخصیتی  با نقاط ضعف است که باعث می شودتا داستان و مواجهه او با ضد قهرمان ها شکل بگیرد.
شاید یکی از مهمترین این فیلمها اخرین وسوسه مسیح به کارگردانی “مارتین اسکورسیزی”باشد.در این فیلم عیسی مسیح نه به عنوان فردی «مقدس» یا «پیامبری معصوم» بلکه به صورت فردی عادی با «وسوسه‌های شهوانی» که همواره با «نفس اماره درگیر است و از درد و شکنجه هراسان است به تصویر کشیده شده است.

در حالی که ساخت فیلمهای عظیم در رابطه با زندگی پیامبران  همچون “اخرین وسوسه مسیح” حتی اعتراض ارباب کلیسا را نیز بر انگیخت ،این روزها فیلم “نوح ” به کارگردانی “آرونوفسکی” در حال اکران است. فیلمی که با الهام از متون عهد عتیق در خصوص داستان حضرت نوح ، این واقعه تاریخی را با هجمه های گسترده به مسیر انحراف کشانده است.

“جیمز براردینلی” منتقد سینما در خصوص ایده شروع فیلم نو می گوید: میتوسلاح (پدر بزرگ حضرت نوح)مقداری دارو به نوح می دهد که باعث می شود در نوح حالت مکاشفه به او دست بدهد نوح بدین واسطه متوجه می شود که خالق مقدر کرده تا به وسیله ی سیلی عظیم، زمین را از نا پاکی ها بزداید و او وظیفه دارد در این میان کشتی بسازد تا به وسیله آن از نسل حیوانات محافظت کند!
انحراف داستان قرآنی نوح موجب اعتراض گسترده مسلمانان در کشورهای مختلف شد به طوری که نمایش این فیلم در کشورهای  قطر، امارات ،بحرین واندونزی  متوقف شد .

دانشگاه الازهرهم باانتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن فیلم «نوح»، خواهان ممنوعیت نمایش «نوح» در این کشور شد.

مجید مجیدی کارگردان فیلم محمد(ص) دراین باره می گوید:”امروزه هالیوود و صهیونیسم بسیاری از مسائل خود را در ابعاد رسانه و به خصوص سینما به دنیا دیکته می‌کند و حتی موضوعات دینی را از منظر خودشان تصویر می‌کند. که نمونه بارز آن فیلم اخیر حضرت نوح (ع) است. وقتی این فیلم را تماشا می‌کردم واقعا بدنم می‌لرزید. واقعا این چه قرائتی از پیامبر خداست؟ به قدری سخیف، نگاه سطحی و مبتذل به این پدیده بزرگ شده بود که آدم تأسف می‌خورد و این از غفلت جهان اسلام و غفلت رسانه‌های رادیو و تلویزیون خودمان است”

شایدانحراف تاریخ انبیاء پروژه جدید هالیوود باشد که حالا با ساخت فیمهای پر هزینه و عظیم مجددا کلید خورده است .

درحالی که همچنان اکران فیلم نوح در سینماهای جهان ادامه داردکمپانی قرن بیستم از تدوین فیلمنامه “حضرت داوود” خبر داد و اعلام کرد: ریدلی اسکات زندگی داوود پیامبر را در فیلمی که هنوز نامی برای آن تعیین نشده، برای کمپانی فاکس قرن بیستم می‌سازد.

سابقه ساخت فیلمهای تاریخی در کشورمان به خوبی گویای این است که مردم ، استقبال گسترده ای از این نوع فیلمها می نمایندهمچنانکه فیلمهایی همچون “یوسف پیامبر” توانستندعلاوه بر موفقیت گسترده در داخل کشور در بسیاری از کشورهای مسلمان همچون مصر با استقبال گسترده مسلمانان مواجه شدند.

بدون شک ارائه تصویر صحیح  و حقیقی از پیامبران الهی در سینمای ایران می تواند، راه را برای انکار و انحراف حقیقت توحیدی انبیاء از سوی سینمای هالیو,د بسته و مانع از تولید فیلمهایی شود که نسبتی با تاریخ انبیاء ندارند.

این درحالی  است  که فرج الله سلحشور کارگردان آثاری چون “اصحاب کهف” و یوسف پیامبر با انتقاد از عدم تخصیص بودجه برای ساخت فیلم حضرت موسی (ع) گفته بود: من راهی برایم باقی نمانده است جز اینکه از مردم بخواهم اگر به من اعتماد دارند و کارهای قبلی من مورد قبولشان بوده است و اگر فکر می‌کنند کارهای من برای خانواده و خودشان مفید است، کمک کنند تا من این سریال را بسازم”.

منبه : هم اندیشی

Loading

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!