بصیرت؛ قدرت انتخاب راه بهشت از جهنم

Posted in اخبار مهدویت

به گزارش خبرنگار سرویس مهدویت خبرگزاری شبستان از کربلای معلی، حجت الاسلام و المسلمین آل علی، راوی بعثه مقام معظم رهبری در مراسم زیارت حرم حر بن یزید ریاحی کاروان های دانشگاهی تهران، قم و لرستان در کربلای معلی برگزار شد، اظهارداشت: عبید بن زیاد زمانی که از سوی یزید با حفظ سمت به عنوان والی و خلیفه کوفه منصوب شد، در اولین اقدام، حر بن یزید ریاحی را با سپاهی هزار نفری به سمت کاروان امام حسین(ع) راهی کرد تا مانع از ورود حضرت به کوفه شود.

وی اضافه کرد: حر زمانی که از دارالخلافه کوفه خارج شد، هاتفی آسمانی به وی بشارت بهشت داد، نزد خود گفت؛ یعنی حسین(ع) نوه پیامبر(ص) واقعا از دین خارج شده است که نبرد و کشتن او می تواند مرا به بهشت ببرد؟ قطعا اینگونه نیست!

آل علی گفت: حر در همین شک ها به سر می برد تا در منطقه ذوحسم با سپاه امام حسین(ع) روبرو شد، لشکریان حر تشنه بودند، امام حسین(ع) دستور داد، آنان را سیراب کنند، حر با دیدن این رفتارها و مهربانی های حضرت، شک اش افزایش یافت.

راوی بعثه مقام معظم رهبری افزود: زمان نماز ظهر رسید، امام حسین(ع) به حر فرمودند با ما نماز می خوانی یا جداگانه، حر بصیر بود و تبار حضرت را می شناخت، عرضه داشت در جایی که فرزند پیامبر(ص) باشد، نماز را به وی اقامه می کنم.

وی با اشاره به اینکهبعد از نماز با حضرت به گفتگو پرداخت، به حضرت اعلام کرد اجازه رفتن به کوفه ندارید، حضرت فرمود پس به مدینه یا مکه بر می گردیم، گفت نه اجازه برگشت هم ندارید، تصریح کرد: امام حسین(ع) برای بیدار کردن ضمیر آگاه حر به وی تشری زدند و فرمودند؛ «ثكلتك أمك؛ مادرت به عزایت بنشیند» حر تاملی کرد و گفت؛ حسین(ع) اگر فردی جز تو نام مادر مرا برده بود؛ در بردن نامش تردید نمی کردم، اما چه کنم که مادر تو فاطمه(س) است و ادب کرد.

آل علی ادامه داد: ماجرا گذشت به ظهر عاشورا رسید و حر همچنان در تردید بود، تا بعد از گفتگو و اطمینان از قصد و نیت عمر بن سعد برای رویارویی با حسین(ع)؛ خود را مخیر میان بهشت و جهنم دید و در نهایت به واسطه بصیرت و ادب به اهل بیت(ع) بهشت را انتخاب کرد و راهی سپاه امام حسین(ع) شد و در رکاب حضرت به شهادت رسید.

این روای بعثه مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: در آیه 104 سوره انعام خداوند می فرماید؛ «قَدْ جاءَکُمْ بَصائِرُ مِنْ رَبِّکُمْ فَمَنْ أَبْصَرَ فَلِنَفْسِهِ وَ مَنْ عَمِيَ فَعَلَيْها وَ ما أَنَا عَلَيْکُمْ بِحَفيظٍ؛ دلایل روشن از طرف پروردگارتان برای شما آمد کسی که ( به وسیله آن ، حقّ را ) ببیند ، به سود خود اوست و کسی که از دیدن آن چشم بپوشد ، به زیان خودش می باشد و من نگاهبان شما نیستم ( و شما را بر قبول ایمان مجبور نمی کنم )» ما باید از گذشته و تاریخ درس بگیریم و با بصیرت، راه بهشت و جهنم امروزی خود را بشناسیم.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید